ویتامین های لازم برای باردار شدن

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ پزشکی

اگر شما هم برای باردار شدن تلاش می کنید، مکمل هایی مانند آهن و روی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. بنابراین یک رژیم غذایی متعادل با انواع خاصی از غذاها می توانند در جهت رسیدن به هدفتان موثر باشند.

در این مطلب ۵ ماده غذایی که در باردار شدن تاثیر گذارند را معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

تلاش برای باردار شدن؟؟ شما می خواهید با اطمینان از اینکه به خوبی غذا می خورید بهترین شانس ممکن را به بدن خود بدهید.

چه مکمل ها و ویتامین هایی در برنامه مصرف روزانه شما قرار ندارند در حالیکه مصرف آن ها ضروریست؟  مهم‌ تر از آن، آیا شما هر چیزی که نیاز دارید را از مکمل‌های غذایی هستاندارد خود دریافت خواهید کرد؟

ویتامین های مورد نیاز برای باردار شدن

در اینجا پنج ویتامین، ماده معدنی و مواد مغذی وجود دارد که طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده که به باروری کمک می کنند.

متخصصان تغذیه می گویند: “تعداد کمی از زنان هستند که ممکن هست از این مواد مغذی به مقدار کافی بهره نبرده باشند یا به اندازه کافی از ضرورت مصرف این ویتامین ها مطلع نباشند”

در ماه گذشته مطالعه ‌ای از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا در جلسه سالیانه جامعه فیزیولوژیکی آمریکا صورت گرفت و نشان داد که کمبود روی می ‌تواند تاثیری منفی بر رشد تخمک ها داشته باشد.

این مطالعه بر روی موش‌ ها صورت گرفت و یک مطالعه انسانی نیست، اما جیمز هستر، نویسنده اصلی این مطالعه گفت که تحقیقات اخیر صورت گرفته در آزمایشگاه نشان می‌ دهد که روی ” تنظیم‌ کننده اصلی سلول های تخمک ” هست.

روی در تقسیم تخمک، لقاح، تنظیم DNA و رشد جنین نقش دارد. هستر می گوید: “آخرین پروژه ما نشان می‌ دهد که نیاز روی حتی زودتر از آنچه ما فکر می ‌کردیم شروع می ‌شود. روی تنها یک قطعه مهم از این پازل هست.”

او همچنین گفت: “زنانی که برای باردار شدن تلاش می ‌کنند باید کاملا در مورد روی مصرفی در رژیم غذایی خود  و شریک زندگیشان فکر کنند، اما آن‌ ها باید در مورد کل رژیم غذایی و سایر عوامل سلامتی نیز فکر کرده و از آن ها غافل نشوند. روی تنها یک قطعه مهم از این پازل هست.”

اگر از یک رژیم غذایی سالم بهره می برید و یک مکمل دریافت می کنید، کمبود روی نخواهید داشت، پس احتمالا نیازی به آزمایش دادن ندارید.

هستر گفت: “مخصوصا اگر زنان در معرض عوامل خطرناک دیگری مانند نا امنی غذایی، اختلالات گوارشی (دستگاه گوارش) یا یک رژیم غذایی یا شیوه زندگی غیر معمول باشند، سطوح مواد مغذی و ویتامین ها موضوعی قابل بحث هست.

مقدار روی توصیه شده ۸ میلی گرم در روز برای زنان بالغ و ۱۲ میلی گرم در روز در دوران بارداری و شیردهی می باشد. همچنین هستر اشاره می کند که زنانی که به دنبال تلاش برای دریافت مقدار روی بیشتری هستند، باید مراقب باشند چون مقدار روی بیش از حد می ‌تواند با جذب مس و متابولیسم تداخل داشته باشد.

  1. کولین:

کولین ویتامینی هست که ۹۰ درصد آمریکایی ‌ها به اندازه کافی از آن بهره ‌مند نیستند. در حقیقت تنها ۵ تا ۱۰ درصد زنان باردار از دستورالعمل‌ های مصرف آن هستقبال می‌ کنند.

الیزابت شاو، یک متخصص تغذیه ای از کالیفرنیا معتقد هست: “کولین برای ارتقاء سلامتی در تمام مراحل زندگی ضروری هست اما برای سلامت مغز هم بسیار حیاتی هست چرا که مغز در طول زندگی در حال شکل گیری هست، علاوه بر این مصرف کولین از حیث جلوگیری از کاهش شناختی تاثیرگذار هست.” غذاهای بسیاری از جمله زرده تخم مرغ، لوبیا، جگر حاوی کولین می باشد.

شاو گفت رژیم غذایی غنی از گوشت، تخم مرغ و سبزیجات سبز می تواند به افراد کمک کند تا مقدار کولین کافی را دریافت کنند. مصرف روزانه توصیه شده برای کولین ۵۵۰ میلی گرم در روز هست.

  1. امگا ۳

اسید داکوساکاشنائیک (DHA) برای رشد مغز و چشم نوزاد ضروری هست. یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۶ در مجله اروپایی زنان و زایمان و زیست شناسی باروری به این نتیجه رسید که مصرف مکمل امگا ۳ با کاهش ۵۸ درصدی در احتمال تولد نوزادان زودرس ( نوزادان متولد شده قبل از ۳۴ هفته ) و کاهش ۱۷ درصدی در زایمان با پارگی کیسه آب ( نوزادان متولد شده قبل از ۳۷ هفته ) همراه بوده‌ هست.

اخلاق پزشکی نیوانگلند در طی همان سال گزارش داد که مصرف امگا ۳ مادر در سه‌ ماهه سوم بارداری، خطر آسم و عفونت‌ های دستگاه تنفسی را حدود یک سوم کاهش داده‌ هست. شاو معتقد هست که مصرف مطلوب برای زنان باردار و شیرده، ۷۰۰ میلی گرم در روز ایکوزاپنتائوئیک اسید (EPA) و DHA، با حداقل ۳۰۰ میلی گرم به عنوان DHA هست.

مقاله مرتبط: علائم کمبود امگا ۳ در بدن

پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها در هر دو نوع غذا و مکمل برای تقویت روده سالم ضروری هستند. در حال حاضر هیچ مقدار توصیه شده ای وجود ندارد، اما Shaw توصیه می کند به آرامی مصرف خود را افزایش دهید.

شاو می گوید: “جای تعجب نیست، سلامت روده جنین به دوران بارداری نیز بسیار مرتبط هست.”

این ماده معدنی برای تشکیل اکسیژن سلول های قرمز خون بسیار حیاتی هست.

Tammy Lakatos و Lyssie Lakatos، متخصصان تغذیه از نیویورک معتقندند که آهن سطح انرژی شما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. زنان باردار باید سطح آهن بدن خود را از طریق آزمایش خون چک کنند، سپس با توجه به میزان آهن خون مصرف آهن مورد نیازشان مشخص می شود.

موسسه ملی بهداشت ایالت متحده مصرف آهن را در زنان بزرگسال ۱۸ میلی گرم در روز، در دوران بارداری ۲۷ میلی گرم و در دوران شیردهی نیز ۹ میلی گرم تعیین کرده  هست.

متخصصان تغذیه می گویند قبل از اضافه کردن یک مکمل اضافی یا مولتی ویتامین، با پزشک خود مشورت کنید.

آن‌ ها معتقدند: “زنان در طول مدت بارداری از میزان کمبود آهن مورد نیاز بدنشان بیشتر مطلع هستند اما اغلب آن ها نمی دانند که قبل از بارداری باید این کمبود آهن را جبران کنند. سطوح پایین آهن قبل از تخمک گذاری ممکن هست منجر به عدم تخمک‌ گذاری شود. دریافت آهن بیشتر، هنگامی که تصمیم به باردار شدن گرفتید، ممکن هست به جلوگیری از مشکلات کم خونی در هنگام  بارداری نیز کمک کند.”

برای باردار شدن چه بخوریم؟

به طور کلی، اگر شما در حال تلاش برای باردار شدن هستید، داشتن یک رژیم غذایی مناسب، برایتان ضروری هست.

این پنج ماده مغذی تنها بخشی از برنامه غذایی سالم هستند. اما مصرف ویتامین همیشه کافی نیست.

هستفانی مک کرچر، یک متخصص رژیم غذایی از کلورادو گفت: “بسیاری از مادران ویتامین های دوران بارداری را مصرف می کنند، اما به طور کامل از اهمیت یک رژیم متعادل مطلع نیستند و در این زمینه غفلت می کنند.” “ویتامین های پیش از تولد ممکن هست نیازهای مغذی شما را پوشش دهد، اما مواد مغذی مانند چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها نیز همان قدر مهم هستند.”

رژیم غذایی سالم و مصرف روزانه آهن، اسید فولیک، روی و ویتامین D برای اکثر زنان کافی هست. با این وجود McKercher معتقد هست که اگر با رژیم محدود کننده یا وضعیتی مانند سندرم روده تحریک پذیر مواجه هستید، با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن هست نیاز به حمایت غذایی بیشتری داشته باشید.

شاو نیز با این قضیه موافق هست، در دوران بارداری فقط نباید بر روی ویتامین ها تکیه کنید. او گفت: “در حالی که ویتامین های پیش از زایمان یک شبکه ایمنی عالی هستند، چیزهایی مانند کولین و امگا ۳ تمام چیزی که شما نیاز دارید نیستند.”

مقاله مرتبط: رژیم غذایی دوران بارداری

شاو افزود که دوره قبل از حاملگی، به اندازه دوره حاملگی و  پیش از تولد برای سلامتی طولانی‌ مدت نوزاد مهم تلقی می‌ شود.

Lizzy Swick، متخصص تغذیه ای در نیوجرسی، گفت: انتخاب رژیم غذایی و شیوه زندگی بهترین روش های طبیعی برای افزایش سلامت باروری به شمار می روند.

او همچنین معتقد هست: “تغذیه بدن به اندازه کافی با مقدار زیادی میوه و سبزیجات، حبوبات سبوس دار، پروتئین ها و چربی های سالم همراه با مکمل مولتی ویتامین پیش از تولد، راه خوبی برای شروع هست.”

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم