غربالگری یا تشخیص سلامت جنین قبل از لانه گزینی (PGD) یا (PGS)

۱۹ مهر ۱۳۹۶ پزشکی

برای زوج هایی که قصد فرزند دار شدن دارند مهم ترین اولویت سلامت جنین و نوزاد آینده آنههست. این موضوع در همه خانواده ها اعم از اینکه مشکلات باروری داشته باشند یا خیر صدق می کند. در سال های اخیر پیشرفت های عمده ای در زمینه بررسی سلامت جنین در زمان قبل از لانه گزینی و چه بعد از آن اتفاق افتاده هست. این پیشرفت ها به نحویست که بررسی های سلامت جنین در مواردی به همه زوج ها و در زمان هایی به برخی از موارد خاص توصیه می شود. با روش های جدید غربالگری قبل از لانه گزینی علاوه بر اطمینان از سلامت جنین در موارد زیادی موفقیت بارداری در روش های کمک باروری هم افزایش می یابد . برخی بیماری های با ظهور دیررس که دهه ها بعد از تولد فرد را مبتلا به بیماری های خظرناک می کند نیز قابل تشخیص هست. از طرفی با روش های موجود که در کشور ما نیز فراهم و در دسترس قرار گرفته هست می تواند جنین های مناسب برای کمک به پیوندمغز هستخوان در نزدیکان مبتلا و نیز بیماری های کشنده در افراد مبتلا را پیش بینی و تشخیص داد.

در صورتی که بارداری اتفاق افتاده باشد نیز می توان با روش های جدید از هفته های ابتدایی بارداری یا سه ماهه های اول و بعد از آن وضعیت سلامت جنین را به صورت منفرد یا انبوه مورد بررسی قرار داد.

این بررسی ها برای تشخیص بیماری های تک ژنی، کروموزومی وجود دارد. از جمله این ها بیماری های انعقادی، عقب ماندگی های ذهنی، مشکلات حرکی، مشکلات ارثی شنوای و بینایی ، مشکلات پوستی و اسکلتی و حتی سرطان و.. می باشد

برای اطلاع بیشتر از توانایی ها و محدودیت های این روش ها توصیه می شود به مشاور ژنتیک مراجعه نمایید.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم