علایم اولیه سرطان خون (LEUKEMIA) در کودکان چیست؟

۲۱ تیر ۱۳۹۷ پزشکی

بسیاری از نشانه های سرطان خون در کودکان نشانه های بیماری های رایج دوران کودکی هستند. سرطان خون می‌ تواند مزمن باشد و نشانه‌ ها به کندی رشد کنند و یا ممکن هست حاد باشد و نشانه ‌ها بسیار سریع ظاهر شوند.

لوسمی، کودکان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهد و طبق گفته موسسه ملی سرطان در ایالات متحده، این شایعترین نوع سرطان در کودکان زیر ۱۵ سال هست. هر ساله حدود ۴۰۰۰ کودک به سرطان خون مبتلا می شوند.

لوسمی بر سلول های خونی اثر می گذارد. این بیماری سبب ایجاد گلبول های سفید غیرطبیعی در مغز هستخوان فرد می شود. اینها پس از آن از طریق جریان خون حرکت می ‌کنند و تولید سلول‌ های سالم خون را سرکوب می ‌کنند.

تشخیص زودهنگام سرطان خون در کودکان

تشخیص زودهنگام سرطان خون در کودکان

علائم شایع سرطان خون کودکان

اگر کودک علائم زیر را داشته باشد و در خانواده اش سابقه سرطان خون باشد، تماس با یک پزشک ضروری هست.

 1. کم خونی

کم خونی زمانی رخ می ‌دهد که بدن دچار کمبود گلبول ‌های قرمز خون هست. گلبول های قرمز مسئول حمل اکسیژن در اطراف بدن هستند و اگر کسی آن را به اندازه کافی نداشته باشد، ممکن هست موارد زیر را تجربه کند:

 1. عفونت های مکرر

کودکان مبتلا به سرطان خون دارای تعداد زیادی گلبول های سفید خون هستند اما بیشتر این گلبول ها به درستی کار نمی‌ کنند. این به این دلیل هست که سلول ‌های غیر طبیعی جایگزین سلول ‌های سفید سالم خون می‌ شوند.

گلبول ‌های سفید خون به محافظت از بدن کمک می ‌کنند و با عفونت‌ ها مبارزه می ‌کنند.

عفونت ‌های مقاوم و مداوم می ‌تواند نشان دهد که یک کودک به اندازه کافی گلبول های خون سفید سالم ندارد.

 1. کبودی و خونریزی

اگر یک کودک به راحتی کبودی ، خونریزی شدید بینی یا خونریزی لثه را تجربه می کند، این می تواند نشان از سرطان خون داشته باشد. یک کودک مبتلا به این نوع سرطان فاقد پلاکت هایی هست که به جلوگیری از خونریزی کمک می کند.

 1. درد هستخوانی یا مفصلی

اگر کودکی از درد مفصلی می نالد و یا هستخوان هایش درد می کند، این درد شدید می تواند خبر از ابتلای کودک به سرطان خون دوران کودکی داشته باشد. وقتی سرطان خون پیشرفت می ‌کند، سلول‌ های غیر عادی می‌ توانند در مفاصل و یا نزدیک به سطح هستخوان جمع شده و باعث درد شوند

 1. تورم

در یک کودک مبتلا به لوسمی، تورم می تواند بر قسمت های مختلف بدن او تاثیر بگذارد، از جمله:

شکم، زمانی که سلول های غیر طبیعی در کبد و طحال جمع می شوند

چهره و بازوها، زمانی که فشار روی وریدی به نام کاوا(cava) ، باعث خونریزی در منطقه می شود.

غدد لنفاوی، زمانی که یک فرد توده های کوچک را در دو طرف گردن یا در قسمت هستخوان ترقوه مشاهده می‌ کند.

مهم هست که توجه داشته باشیم که کودکی که بدون اینکه علائم دیگری داشته باشد، فقط به غدد لنفاوی متورم مبتلا شده، دچار یک عفونت شده تا سرطان خون!

همچنین، تومورهای دیگر انواع سرطان به احتمال زیاد فشار را بر ورید اجوف بالایی وارد می ‌کنند و منجر به تورم صورت می‌ شوند. تورم زمانی بدتر خواهد شد که کودک بیدار ‌شود و در طول روز بهبود خواهد یافت.

این بیماری سندروم ورید اجوف فوقانی نامیده می ‌شود و به ندرت در موارد ابتلا به سرطان خون اتفاق می‌ افتد. با این حال، می ‌تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به مراقبت اضطراری دارد.

 1. فقدان اشتها، دل ‌درد و کاهش وزن

اگر سلو ل‌های سرطان خون در کبد، کلیه ‌ها و یا طحال ایجاد ‌شوند، این اندام‌ ها می ‌توانند بر روی معده فشار بیاورند. در نتیجه این اتفاق کودک ممکن هست یک احساس سیری، کاهش اشتها و کاهش وزن داشته باشد.

 1. سرفه یا مشکل تنفسی

لوسمی می تواند قسمت های بدن را در داخل و اطراف قفسه سینه، مانند برخی از غده های لنفاوی یا تیماس، غدد بین ریه ها تحت تاثیر قرار دهد. اگر این قسمت ها از بدن متورم شوند، می توانند بر روی نای فشار ایجاد کنند و دشواری تنفس به وجود آید. مشکلات تنفسی نیز در صورتی رخ می ‌دهد که سلول‌ های خونی بدن در رگ ‌های خونی کوچک ریه رشد کنند.

اگر کودک به سختی نفس می ‌کشد، مراجعه به اورژانس ضروری هست.

نشانه های تشخیص سرطان خون در کودک

نشانه های تشخیص سرطان خون در کودک

 1. سردرد، هستفراغ و تشنج

اگر سرطان خون بر مغز و یا نخاع تاثیر بگذارد، ممکن هست کودک موارد زیر را تجربه کند:

 • سردرد
 • ضعف
 • تشنج
 • هستفراغ
 • مشکل تمرکز
 • مسائل مربوط به تعادل
 • تاری دید
 1. حساسیت های پوستی

سلول های لوسمی که به پوست نفوذ می کنند، ممکن هست منجر به ظهور لکه های کوچک، تیره و یا مانند جوش شوند. این مجموعه سلول ها کلرم یا سارکوم گرانولیسیتی نامیده می شود و بسیار نادر هست. کبودی و خونریزی که یکی از نشانه های سرطان خون هستند نیز می ‌تواند باعث ایجاد نقاط کوچک به نام پتشی شود که ممکن هست مانند نوعی جوش به نظر برسند.

 1. خستگی شدید

در موارد نادر، لوسمی منجر به ضعف و خستگی بسیار شدید می شود که می تواند منجر به ضعف گفتار شود. این اتفاق زمانی رخ می ‌دهد که سلول ‌های سرطان خون در خون جمع می‌ شوند و باعث سفت شدن خون می ‌شوند. خون ممکن هست آنقدر غلیظ باشد که گردش خون از طریق عروق کوچک مغز کند شود.

 1. احساس کلی ناخوشایند و بیمارگونه

یک کودک ممکن هست قادر به توصیف جزئیات علائم خود نباشد، اما ممکن هست که به طور کلی بیمار به نظر برسد. هنگامی که علت بیماری کودک معلوم نیست، با پزشک مشورت کنید.

علائم سرطان خون در کودکان

علائم اولیه سرطان خون در کودکان

تشخیص زودهنگام سرطان خون ممکن هست کمی دشوار باشد.

این علایم ها می ‌توانند از کودک به کودک دیگر متفاوت باشند، ممکن هست همه کودکان مبتلا به سرطان خون، علائم فهرست ‌شده در بالا را نداشته باشند.

علائم اولیه نیز بسته به اینکه کودک به سرطان خون حاد مبتلا هست یا مزمن، متفاوت هستند. علائم سرطان شدید اغلب به سرعت ظاهر می ‌شوند و ممکن هست قابل‌ توجه باشند. افراد مبتلا به سرطان خون مزمن ممکن هست خفیف ‌تر بوده و به تدریج در طول زمان پیشرفت کنند.

اگر والدین یا مراقبان کودک هر یک از علائم بالا را در کودک مشاهده کنند، بهتر هست که در اسرع وقت کودک را به یک پزشک ببرند. تشخیص سریع می‌ تواند اطمینان حاصل کند که کودک سریعا درمان درست را دریافت می‌ کند.

با این حال، بسیاری از این نشانه ‌ها رایج هستند و می‌ توانند گستره ‌ای از بیماری ‌های دیگر را نشان دهند. دکتر آزمایش ‌ها و ارزیابی ‌های مختلفی را قبل از تشخیص بیماری انجام خواهد داد.

چشم انداز

سرطان خون مخصوص کودکان انواع مختلفی دارد. برای والدین و یا مراقبت کننده مهم هست که هر چه زودتر درباره سلامت فرزندشان با پزشک صحبت کنند.

امروزه پزشکان می‌ توانند بسیاری از موارد سرطان خون دوران کودکی را با موفقیت درمان کنند. روش‌ های درمان در حال پیشرفت هستند و نرخ بقا برای برخی از اشکال این بیماری به بهبود خود ادامه می ‌دهد.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم