علائم فقر منیزیم در بدن را بشناسید..! – اخلاق پزشکی :: Onlinepr.IR

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ پزشکی


علائم فقر منیزیم در بدن را بشناسید..!

احساس خستگی می کنید و بد خلق شده اید. شاید با مشکلاتی در زمینه ریتم قلب یا خواب خود مواجه شده اید. ممکن هست مشکل از کمبود منیزیم سرچشمه می گیرد.منیزیم ماده معدنی شریک برای کلسیم هست. به طور معمول هر کجا در بدن که به کلسیم نیاز هست، منیزیم نیز باید حضور داشته باشد. منیزیم یک ماده معدنی آرامش بخش و ضد هسترس هست، از این رو نقش مهمی برای کمک به بدن در مبارزه با هسترس ایفا می کند.

منیزیم برای سلامت شریان ها، خون، هستخوان ها، قلب، عضلات و عملکرد عصبی ضروری محسوب می شود و این در شرایطی هست که امکان دارد افراد بسیار زیادی در جهان با کمبود این ماده معدنی مهم مواجه باشند.

منیزیم برای سلامت و تندرستی انسان از اهمیت ویژه ای برخوردار هست. این ماده معدنی در تولید انرژی برای بیشتر فرآیندهای بدن نقش دارد و حتی شکل دهی ساختار مواد اولیه ژنتیکی به وجود میزان کافی از منیزیم وابسته هستند. همچنین، بدن انسان برای تولید تقریبا ۵۰۰ آنزیم که برای زندگی و عملکردهای سوخت و ساز به آنها نیاز هست به میزان کافی از منیزیم نیاز دارد.

منابع غذایی منیزیم

بادام

دانه های کنجد

دانه های آفتابگردان

دانه های کدو تنبل

انجیر

لیمو

سیب

سبزیجات برگدار تیره

کرفس

برنج قهوه ای

اسفناج

آووکادو

جوانه یونجه

منیزیم ماده معدنی شریک برای کلسیم هست

نشانه های کمبود منیزیم

کمر درد

سندرم تونل کارپ

خستگی مزمن

گیجی

هوس برای شکلات

افسردگی

سرگیجه

صرع یا تشنج

بوی بدن بیش از اندازه

تپش قلب یا ضربان قلب نامنظم

فشار خون بالا

بیش فعالی یا بی قراری

ناتوانی در کنترل مثانه

بی خوابی

تحریک پذیری یا اضطراب

گرفتگی عضلانی یا تنش عضلانی

تیک ها یا پرش های عضلانی

درد در زانوها یا کفل

دست ها و پاهای سرد و دردناک

پاهای بی قرار به ویژه در شب

دندان های حساس یا شل

تشنج، یا رعشه

سندرم پیش از قاعدگی یا قاعدگی های دردناک

البته بسیاری از نشانه ها با بیماری های دیگر همپوشانی دارند، در نتیجه به دلیل این که با برخی از آنها مواجه باشید لزوما به معنای آن نیست که کمبود منیزیم دارید. اگر هر گونه بیماری یا مشکل سلامت دارید باید با یک پزشک مشورت کنید. اگر به کمبود منیزیم مشکوک هستید با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا آزمایش های لازم صورت بگیرد.

دوز معمول مصرف روزانه منیزیم ۸۰۰ میلی گرم هست و به طور معمول با مصرف مکمل های کلسیم همراه هست. دریافت کلسیم بدون مصرف منیزیم می تواند به تخلیه ذخایر منیزیم بدن منجر شود.

درباه نویسنده


مریم ایرانی

تعداد مقالات : ۱۱۹

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم