علائم سرطان روده بزرگ – ۴ نشانه سرطان روده

۲۳ خرداد ۱۳۹۷ پزشکی

زمانی که صحبت از بیماری هایی همچون سرطان به میان می آید، پیگشیری اولین خط دفاعی محسوب می شود. پس حتما شما نیز پستان خود را بررسی می کنید و در طول سال خال بزرگی که بر روی بدن دارید را مورد بررسی قرار می دهید. اما حالا زمان آن فرا رسیده هست که توجه دقیق تری به روده خود نیز داشته باشید.

بر اساس یکی از مطالعات منتشر شده در مجله موسسه ملی سرطان، تعداد افراد جوانی که به سرطان روده بزرگ و رهست روده مبتلا می شوند در حال افزایش هست. محققان دریافتند که احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد متولد شده در سال ۱۹۹۰ دو برابر شده هست و خطر ابتلا به سرطان رهست روده در مقایسه با افرادی که در سال ۱۹۵۰ متولد شده اند چهار برابر گشته هست.

علائم سرطان روده بزرگ

از اواسط سال ۱۹۸۰، تعداد افراد جوانی که با این نوع سرطان ها شناسایی شده اند نیز بیشتر شده هست.

در طول همین دوره زمانی، نرخ بیماری در میان بزرگسالان بالای ۵۵ سال کاهش یافته بود. چرا چنین موضوعی رخ داده هست؟ محققان هنوز در مورد علت این موضوع مطمئن نیستند. برخی از آن ها بر این باورند که چنین شرایطی ممکن هست به خاطر هسترس، رژیم غذایی و سایر رفتارها باشد اما باید تحقیقات بیشتری برای کمک به درک چنین شرایطی انجام شود.

این اخبار به خصوص برای خانم ها نگران کننده هست زیرا سرطان روده بزرگ بعد از سرطان سینه و سرطان ریه در حال حاضر سومین عامل مرگ در میان خانم ههست. البته خبر خوبی نیز برای خانم ها وجود دارد. سرطان روده بزرگ یکی از سرطان هایی هست که می توان با اندکی تلاش از آن پیشگیری نمود.

به همین خاطر بهتر هست نشانه های این بیماری را بشناسید و اگر یکی از آن ها را داشتید با پزشک متخصص مشورت نمایید. او ممکن هست کولونوسکوپی یا سایر روش های تصویربرداری را برای بررسی دقیق تر اتفاقاتی که در روده رخ می دهد تجویز کند.

  1. در مدفوع خود خون می بینید:

وجود خون با رنگ قرمز روشن در مدفوع به احتمال زیاد نشانه هموروئید کوچک یا یک شکاف بی ضرر هست اما اگر مقدار زیادی خون در مدفوع مشاهده کردید یا خون به رنگ تیره تر(سیاه یا خرمایی مایل به قرمز) بود بهتر هست با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

  1. به خوبی اجابت مزاج ندارید:

هر کسی ممکن هست در طول زندگی خود یبوست را تجربه کند اما مشکلات طولانی مدت در اجابت مزاج می تواند نشانه انسداد در روده بزرگ باشد. این موضوع بدین خاطر هست که در ابتدای روده، مدفوع نرم هست و می تواند در اطراف هر مانعی مانور دهد.

هرچقدر که مدفوع به سمت انتهای روده نزدیک تر می شود، سفت تر می شود. اگر توموری در انتهای رهست روده وجود داشته باشد، مدفوعی که سفت تر شده هست زمان بسیار دشواری برای دفع شدن از بدن خواهد داشت. اسهالی که بیشتر از چند روز طول بکشد نیز باید به عنوان نشانه هشداری در نظر گرفته شود.

  1. دل درد دیوانه کننده ای دارید:

اسپاسم های روده در قسمت پایین شکم می تواند تنها یک گاز یا نشانه هشدار دهنده از بیماری حاد باشد. اگر درد نا آشنایی داشتید یا احساس کردید باید اجابت مزاج داشته باشید اما نمی توانید، بهتر هست با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

اگر چیزی روده شما را مسدود کرده باشد، مدفوع مجبور هست خود را نازک تر کند تا بتواند دفع گردد. اگر مدفوع شما بیشتر از دو روز چنین شکلی داشت، بهتر هست به دنبال پزشک باشید و از توصیه های او کمک بگیرید. ممکن هست چنین شرایطی به خاطر دلایل دیگری ایجاد شده باشد.اما بهتر هست محتاط باشید و همه چیز را سر وقت مورد بررسی قرار دهید.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم