روش طب سنتی برای درمان دندان درد – اخلاق پزشکی :: Onlinepr.IR

۲۸ فروردین ۱۳۹۷ پزشکی


روش طب سنتی برای درمان دندان درد

خمیر دندان ها و دهان شویه های حاوی مواد شیمیایی مانند ماده ای به نام سدیم لوریل سولفات هست که زخم های دردناک در دهان ایجاد می کند. بهتر هست که هستفاده از این مواد را کنار بگذاریم و به محصولاتی حاوی ماده طبیعی از جمله گیاهان روی بیاوریم.

مصرف بعضی از مواد غذایی می‌تواند به بهتر شدن سلامت دندان‌های شما بینجامد.گاهی دچار دندان‌دردهای شدیدی می‌شویم اما به‌دلیل شرایط زمانی یا مکانی نامناسب نمی‌توانیم خود را فوری به درمانگاه و دندان‌پزشکی برسانیم. در این شرایط برخی درمان‌های خانگی که مورد تایید حکمای طب سنتی هست، ممکن هست به تسکین درد شما کمک کند.

زنجبیل: زنجبیل گیاهی هست که مانند داروی آسپیرین عمل می‌کند و یک مسکن فعال محسوب می‌شود. اگر پودر زنجبیل را با آب مخلوط کنید، برای تسکین درد دندان بسیار موثر هست. پنبه‌ای را به این محلول آغشته کنید. آن را فشار دهید تا آب اضافی خارج شود و سپس آن را روی دندان دردناک (نه روی لثه) بگذارید.عملکرد محلول به این ترتیب هست که زنجبیل، پوست آن قسمت را تحریک می‌کند و خون را به سمت پوست می‌کشاند و التهاب را کاهش می‌دهد. همچنین می‌توانید زنجبیل تازه را در آب خیس و با آن غرغره کنید.

  زنجبیل گیاهی هست که، برای تسکین درد دندان بسیار موثر هست

سیر: سیر، یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای تسکین دندان‌درد هست. برای این کار بهتر هست ۱ یا ۲ حبه کوچک سیر را در دهانتان بگذارید و آن را به آرامی بجوید.

اگر از این کار خوشتان نمی‌آید، یک کار دیگر هم می‌توانید انجام دهید. یک حبه سیر را بردارید و آن را خرد و با نمک مخلوط کنید. برای این کار حتی از مخلوط پودر سیر و نمک هم می‌توانید هستفاده کنید. سپس این مخلوط را روی دندانی که درد می‌کند، بگذارید. این رویه را باید برای چند روز متوالی انجام دهید. البته این درمان باعث می‌شود دهان بوی سیر بگیرد که چندان خوشایند نیست.

سیر، یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای تسکین دندان‌درد هست

 روغن نارگیل: غرغره کردن با روغن نارگیل از میزان باکتری‌های مضر در دهان می‌کاهد. از این رو، احتمال عفونت دندان‌ها به مراتب کم می‌شود. کافی هست ۲ قاشق غذاخوری روغن در دهانتان بریزید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را غرغره کنید. روغن نارگیل از بوی بد دهان نیز جلوگیری می‌کند. بهترین زمان برای غرغره کردن روغن نارگیل، زمان ناشتهست.

غرغره کردن با روغن نارگیل، از عفونت دندان‌ها می کاهد

برگ نعناع فلفلی: اگر دندانتان درد گرفت، می‌توانید چند برگ نعناع فلفلی بجوید. این کار به سرعت دندان‌دردتان را تسکین می‌دهد. اگر به هر دلیلی به برگ تازه این گیاه دسترسی نداشتید، می‌توانید از نعناع فلفلی خشک‌شده هستفاده کنید.

نعناع فلفلی، به سرعت دندان‌درد را تسکین می‌دهد

میخک صدپر: میخک صدپر، یکی از بهترین تسکین‌‌دهنده‌های درد دندان هست. ۲ میخک صدپر را بردارید و با کمی روغن زیتون یا نوع دیگری از روغن‌های گیاهی ترکیب کنید. سپس آن را روی محل درد قرار دهید. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این هست که دهانتان را با ترکیبی از روغن میخک صدپر و آب بشویید.

 میخک صدپر، یکی از بهترین تسکین‌‌دهنده‌های درد دندان هست

نمک و فلفل: یکی از آسان‌ترین گزینه‌ها برای تسکین دندان‌درد، هستفاده از ترکیب نمک و فلفل هست. این ترکیب جالب خاصیت ضدباکتریایی دارد و به همین دلیل تاثیر مثبتی بر دندان‌درد می‌گذارد. بهتر هست مقداری نمک و فلفل را با کمی آب ترکیب کنید تا حالت خمیری به دست آید. سپس ترکیب را روی دندانی که درد می‌کند، بگذارید و اجازه دهید چند دقیقه‌ای روی آن بماند.

یکی از آسان‌ترین گزینه‌ها برای تسکین دندان‌درد، هستفاده از ترکیب نمک و فلفل هست

زردچوبه: با ترکیب نصف قاشق چای‌خوری زردچوبه و چند قطره روغن خردل مخلوطی غلیظ به دست می‌آید. این مخلوط را روی پوسیدگی دندانتان بگذارید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی آن باقی بماند. سعی کنید این کار را چند بار انجام دهید. زردچوبه درد را تسکین می‌دهد، اما درمان چندان قوی‌ای نیست.

زردچوبه درد دندان را تسکین می‌دهد، اما درمان چندان قوی‌ای نیست

آب نمک: آب نمک یکی از آسان‌ترین گزینه‌ههست که می‌تواند التهاب و دندان‌درد را تسکین دهد. طرز تهیه این محلول نیز بسیار ساده هست؛ کافی هست یک قاشق غذاخوری نمک را داخل یک لیوان آب گرم بریزید و آن را حل کنید. سپس محلول را غرغره کنید. این درمان خوب هست، اما چندان قوی نیست.

  آب نمک یکی از آسان‌ترین گزینه‌ههست که می‌تواند التهاب و دندان‌درد را تسکین دهد

کنجد: بیش از ۱۶۰۰ سال هست که کنجد برای تسکین درد دندان در چین کاربرد دارد. کنجد حاوی ترکیب‌های هست که درد را بهبود می‌بخشد. خواص کنجد شبیه آسپیرین هست و مانند مسکن عمل می‌کند. این دانه‌ها برای تسکین درد دندان موثر هستند. تهیه مرهم با کنجد بسیار ساده هست و به مواد زیادی نیاز ندارد؛ برای تهیه این مسکن ظرف آبی را روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید. سپس دانه‌های کنجد را در آن بریزید. برای هر مقدار کنجد ۲ برابر آب لازم هست. برای اینکه ترکیب تاثیر بهتری داشته باشد، باید منتظر شوید تا نیمی از آب تبخیر شود. مرهم را مستقیم روی قسمت دردناک دندان بگذارید. فراموش نکنید، گرچه کنجد خوب هست، اما مانند درمان‌های قبلی و مخصوصا میخک اثر ضددرد ندارد.

بیش از ۱۶۰۰ سال هست که کنجد برای تسکین درد دندان در چین کاربرد دارد

چند اشتباه رایج در طب سنتی: برخی خطاهای رایج در حوزه طب سنتی نیز وجود دارد؛ مثلا بسیاری تصور می‌کنند که پیاز خواص ضدعفونی‌کننده و ضدباکتریایی قدرتمندی دارد که می‌تواند جلوی دندان‌دردهای عفونی را هم بگیرد اما برخلاف باورهای رایج، پیاز دندان‌درد را تسکین نمی‌دهد. همچنین برخلاف باورهای رایج که گفته می‌شود کافی هست مقداری یخ را خرد کنید و آن را داخل گاز هستریل یا دستمال تمیزی بپیچید. سپس روی صورت خود بگذارید تا دندان‌دردتان تسکین یابد، یخ اصلا کمکی به تسکین دندان‌درد نمی‌کند و گاهی تشدیدکننده درد هست. این باور که چای سیاه می‌تواند به‌طور موقتی ورم لثه‌ها را کاهش و درد دندان را تسکین دهد نیز بسیار رایج ولی کاملا اشتباه هست.

درباه نویسنده


مریم ایرانی

تعداد مقالات : ۹۹

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم