تومور بینی و سینوس ؛ نازیباترین بیماری توموریکال در بدن

۱۹ مهر ۱۳۹۶ پزشکی

ناحیه ی بینی و سینوس همچون دیگر نواحی بدن ممکن هست که دچار غده و تومورهای خوش خیم و یا بدخیم شوند. تومورهای خوش خیم معمولا رشدی آهسته دارند و به بافت های مجاور آسیبی نمی رسانند ، همچنین کپسول دور آنها موجب می شود تا جراحی به خوبی صورت گیرد .اما تومورهای بدخیم رشد بسیار سریعی دارند و چنین خصوصیاتی را با خود به همراه ندارند. این تومورها در هستخوان ، بافت نرم و پوست و عصب می توانند نفوذ کنند. به همین علت درمان تومور بینی و سینوس بسیار مشکل می باشد.

متأسفانه این تومورها در مراحل اولیه علامتی ندارند. اگر هم علامتی داشته باشند ، مشابه بیماری های پولیپ ، آلرژی ، سرماخوردگی و سینوزیت می باشد. حتی تشخیص تومور بینی و سینوس برای خود پزشک هم مشکل هست و گاهی تا ماه ها به طول می انجامد. این حالت می تواند یکی از بدترین ویژگی های این بیماری می باشد.تومور بینی و سینوس از جمله بیماری های بسیار شایعی نیستند و به صورت نادر در افراد رخ می دهد ، اما با این وجود درمان پذیر هستند و مشکلی را ایجاد نمی کنند.

تومور بینی

از جمله علائم این بیماری ، گرفتگی بینی ، خونریزی بینی ، دردهای ناحیه ی صورت و بینی این علائم می توانند در بسیاری از بیماری های شایع هم رخ دهد. نکته ی بسیار مهم این هست که تمامی این مشکلات یک طرفه می باشند. در غیر این صورت یعنی اگر علائم به صورت دو طرفه باشد می توان شک را از روی بیماری تومور بینی و سینوس برداشت.

از جمله کارهای تشخیصی می توان به بررسی آندوسکوپیک بینی در کلینیک و به صورت سرپایی ، در صورت شک به این بیماری ها هستفاده از رادیوگرافی های تخصصی ، سی تی اسکن ، ام آرآی هم می تواند کمک کننده باشد. در مراحل اولیه ی تشخیص این بیماری می توان با جراحی و درمان های مکمل که رادیوتراپی و . . . می باشد ، می توان بیماری را کنترل کرد. اما در مراحل پیشرفته این بیماری می تواند از طریق سینوس ها به مغز و چشم سرایت کند که در آن مواقع درمان بسیار مشکل هست.

منبع:
دکتر مسعود قاسمی ( متخصص و جراح گوش ، حلق و بینی)

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم