بیماری های شایع در زنان + احتمالا مردان

۲۷ فروردین ۱۳۹۷ پزشکی

بیماری های رایج زنانه

بسیاری از بیماری‌ها و عارضه‌های متداول در باب سلامتی زنان، مردان را نیز متاثر می‌سازد. از علائم سرطان سینه تا رماتیسم مفاصل، همه و همه از موارد بسیار مهمی هستند که هم مردان و هم پزشکان باید آن‌ها را از علائم هشداردهنده قلمداد ‌کنند.

  1. سرطان سینه

طبق اعلان انجمن سرطان امریکا، اگرچه این سرطان در بین مردان بسیار نادر هست اما باید بدانید که مردان نیز به آن مبتلا می‌شوند، به عنوان مثال هر ساله ۲۳۵۰ امریکایی به سرطان سینه مبتلا و از این رقم حدودا ۴۴۰ نفر می‌میرد.

علائم سرطان سینه در مردان مشابهه علائم آن در زنان هست؛ برآمدگی در گلو یا تورم آن، وارونگی نوک سینه، ترشح خون از نوک سینه و بزرگ شدن سینه. دکتر هستفن مالامد، پروفسور در زمینه‌ی سرطان و تومورشناسی در دانشکده‌ی پزشکی نیویورک معتقد هست که مردان اغلب این علائم را نادیده می‌گیرند، زیرا حتی تصور هم نمی‌کنند که به سرطان سینه مبتلا شوند.

چنانچه هر گونه تغییری در سینه‌های خود مشاهده نمودید با پزشک خود در میان بگذارید. سرطان سینه درمراحل اولیه قابل درمان هست، پس بهتر این هست هر چه سریعتر از علائم آن آگاه شده و اقدامات لازم برای درمان آن را انجام دهید. مرحله به مرحله پیش بروید، روند درمان در مردان و زنان کاملا مشابه یکدیگر هست و البته به میزان پیشرفت بیماری، سن بیمار و سلامت عمومی او بستگی دارد.

دکتر مالامد معتقد هست که مردان نیز مانند زنان می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را با پیروی از یک برنامه غذایی سالم، کم چرب و تمرینات ورزشی منظم کاهش دهند.

  1. پوکی هستخوان

دانشگاه پزشکی هاروارد اعلام کرد که بیش از ۲ میلیون امریکایی از بیماری پوکی هستخوان که در آن هستخوان‌ها ضعیف و مستعد شکستن می‌شود، رنج می‌برند. دکتر کریستین آرتور فوق‌تخصص طب داخلی اذعان می‌دارد که در اکثر مواقع پوکی هستخوان هیچ‌گونه علائمی ندارد.

در این شرایط فقط تست تراکم هستخوان می‌تواند میزان زوال هستخوان را نمایان سازد. دکتر آرتور می‌گوید، درمان‌های تجویزی برای مردان همان درمان‌هایی هست که برای زنان در نظر گرفته می‌شود این داروها شامل bisphosphonates, denosumab و teriparatid می‌شود.

موسسه‌ی ملی پوکی هستخوان توصیه می‌کند که برای پیشگیری از پوکی هستخوان به میزان کافی کلسیم و ویتامین D مصرف کنید: ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز برای مردان زیر ۷۰ سال و ۱۲۰۰ میلی‌گرم در روز برای مردان بالای ۷۰ سال؛ و ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد ویتامین D در روز برای مردان زیر ۵۰ سال و ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد در روز برای مردان بالای ۵۰ سال. داشتن اندام متناسب و تمرینات ورزشی منظم و قدرتی مانع از پوکی هستخوان می‌گردد.

مقاله مرتبط: مقاله در مورد پوکی هستخوان
  1. لوپوس

موسسه‌ی تحقیقاتی پزشکی در زمینه‌ی لوپوس اعلان نمود که بیش از ۹۰٪ افراد مبتلا به لوپوس زنان هستند. با این وجود مردان نیز ممکن هست در هر سنی به این بیماری مزمن و اغلب مختل کننده‌ی سیستم ایمنی مبتلا گردند.

دکتر تئودور فیلدز متخصص و روماتولوژیست معتقد هست که مردان و زنان علائم مشابهی را متحمل می‌شوند و البته درمان‌های مشابهی را نیز دریافت می‌کنند. علائم این بیماری شامل خستگی مفرط، دردهای مفصلی، اختلالات حافظه و دانه‌های قرمز روی پوست هست.

دکتر فیلدز اذعان می‌دارد از آنجایی که عمدتا زنان به لوپوس مبتلا می‌شوند، چنانچه مردی با این علائم به پزشک مراجعه کند، پزشک در وهله‌ی اول لوپوس را در زمره‌ی احتمالات قرار نمی‌دهد و البته آزمایش تشخیص آن چندان ساده نیست. اما فقط به صرف مرد بودن این علائم را نادیده نگیرید.

هسترس

اختلال خوردن

  1. اختلالات خورد و خوراک

طبق نظر انجمن ملی خورد و خوراک ، زنان دو برابر مردان از اختلالات خورد و خوراک رنج می‌برند، اما از هر ۱۰ میلیون مرد امریکایی فقط ۱ مرد به این اختلال دچار می‌گردد. دکتر آرتور معتقد هست زنان بیش از مردان به اندام خود توجه می‌کنند اما برخی از مردان نیز اینچنین هستند.

دقیقا همانند زنان، برخی از مردان نیز هنگام افسردگی یا تنهایی به غذا پناه می‌برند. همچنین برخی از مردان که به ورزش‌های بدنسازی سنگین ممارست می‌کنند، از اختلال سندرم بدفرمی بدن نیز رنج می‌برند.

این انجمن خاطر نشان می‌کند که شاید به دلیل تعصبات جنسیتی مردان کمتر به درمان تمایل نشان می‌دهند. آرتور می‌گوید، اما مردان نیز همانند زنان می‌توانند از امکانات درمانی موجود در این زمینه بهره‌مند شوند.

  1. زگیل تناسلی

شایع‌ترین بیماری که از راه‌های مقاربتی منتقل می‌گردد، میزان ابتلای مردان و زنان به این غده‌ی ویروسی انسانی یکسان هست. ازآنجایی که زنان برای پیشگیری و گاها تشخیص سرطان رحم، تست پاپ اسمیر انجام می‌دهند می‌توانند از وجود زگیل تناسلی مطلع شوند. اما روش خاصی برای مردان در این زمینه وجود ندارد.

اغلب افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند، علائم خاصی ندارند، بنابراین احتمال انتقال ناخوهسته‌ی آن به شریک جنسی بسیار ساده هست.

برخلاف زنان، خطر ابتلا به زگیل تناسلی در مردان با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. در اغلب مواقع، زگیل تناسلی خود به خود برطرف می‌شود و مشکلی ایجاد نمی‌کند اما گاهی خود شما عامل رشد زگیل تناسلی می‌شوید.

در موارد نادر، زگیل تناسلی می‌تواند منجر به سرطان سر و گردن و یا سرطان آلت تناسلی گردد. چنانچه تورم غیرمتعارف یا جدید، برآمدگی یا برجستگی خاصی در اندام تناسلی، دهان یا گلوی خود احساس کردید با پزشک خود ملاقات کرده و وی را در شرح ماجرا قرار دهید.

با در نظر گرفتن رفتارهای جنسی و سن خود، شاید شما نیز در زمره‌ی افرادی باشید که به واکسن زگیل تناسلی نیاز دارند!

عوامل تحریک کننده میگرن

  1. میگرن

طبق اعلان موسسه‌ی ملی سلامت، احتمال ابتلای زنان به میگرن سه برابر مردان هست. با این وجود برخی مردان نیز از میگرن رنج می‌برند و علائم آن شامل سردردهای وحشتناک، تهوع و حساسیت شدید به نور هست.

آرتور معتقد هست که اغلب مردانی که از سردردهای خوشه‌ای رنج می‌برند تصور می‌کنند که به میگرن مبتلا هستند. اما سردردهای خوشه‌ای مردان را ۶ برابر زنان در بر می‌گیرد و اغلب در مردان سیگاری بروز می‌کند. این نوع سردرد دوره‌ایست و حداقل بین چند دقیقه تا چند ساعت به طول می‌انجامد.

برای اجتناب از میگرن، دریابید که علت آن چیست. تمرینات ورزشی طاقت‌فرسا و مصرف الکل عامل تشدید میگرن در برخی مردان هست. آب کافی بنوشید و به میزان لازم بخوابید که قطعا کارساز خواهد بود.

مقاله مرتبط: عوامل ایجاد سردرد میگرنی
  1. رماتیسم مفاصل

موسسه‌ی ملی سلامت اعلام کرد که زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان به رماتیسم مفاصل مبتلا می‌شوند، اما به اعتقاد فیلدز همین میزان نیز به اندازه‌ی کافی نگران کننده هست. وی می‌افزاید که رماتیسم مفاصل از آن دست بیماری‌هاییست که در زنان و مردان بسیار مشابه هست و بالطبع درمان آن نیز مشابه هست.

طبق مطالعات انجام شده در زمینه‌ی رماتیسم در سال ۲۰۱۳، مردانی که بدنشان میزان تستسترون کم‌تری ترشح می‌کند بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. هستعمال دخانیات نیز از جمله عواملیست که خطر ابتلا به رماتیسم مفاصل را افزایش می‌دهد.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم