بیماری های زنانه را با شبدر قرمز درمان کنید! – اخلاق پزشکی :: Onlinepr.IR

۲۳ شهریور ۱۳۹۶ پزشکی


بیماری های زنانه را با شبدر قرمز درمان کنید!

به گفته متخصصان سلامت مرکز ملی طب مکمل و جایگزین آمریکا،شبدر قرمز به طور سنتی به عنوان یک داروی خلط آور مورد هستفاده قرار می گرفته هست. داروهای خلط آور با نازک کردن مخاط موجود در دستگاه تنفسی، به کاهش علائم مشکلات تنفسی مانند آسم و برونشیت و سرفه کمک می کنند. با این حال، این مزیت مورد هستفاده از شبدر قرمز، هنوز به طور کامل در آزمایشات بالینی انسان تایید نشده هست.

یائسگی
در طول دوره یائسگی، سطح هستروژن در بدن یک زن به طور طبیعی کاهش می یابد و سبب می شود که دوره های ماهانه قاعدگی در وی متوقف شود. سطح پایین هستروژن در طی یائسگی، هر چند طبیعی، ممکن هست باعث علائمی از قبیل گرگرفتگی، تحریک پذیری و خشکی واژن شود.

شبدر قرمز، حاوی ترکیبات هستروژن مانند ایزوفلاون ها هست که ممکن هست این هورمون را در بدن یک زن شبیه سازی کند. بنابراین، زنان یائسه ای که بعد از یائسگی، برای درمان، از قرص مکمل شبدر قرمز هستفاده می کنند؛ ممکن هست کاهشی را در شدت و فراوانی علائم یائسگی خود تجربه کنند.

با این حال هستفاده از مکمل قرمز شبدر برای درمان علائم یائسگی هنوز بحث برانگیز هست و مطالعات اضافی مورد تایید می تواند مفید باشد.

پوکی هستخوان
سطوح پایین تر هستروژن با پوکی هستخوان نیز ارتباط دارد. پوکی هستخوان، وضعیتی هست که با کاهش توان هستخوان ها و کاهش توان هستخوان سازی مشخص می شود. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند می گوید: مصرف مکمل شبدر قرمز ممکن هست منجر به جلوگیری از دست دادن هستخوان و همچنین افزایش تراکم هستخوان ناشی از ایزوفلاون های شبه هورمونی گیاهی هست. این هستفاده مفید از مکمل شبدر قرمز به طور کامل در انسان اثبات شده هست.

شبدر قرمز، تمیز کننده خون و بدن هست

سرطان
ایزوفلاون ها همچنین ممکن هست به کاهش یا محدود کردن رشد سلول های سرطانی کمک کنند. مکمل شبدر قرمز هنگامی که در کنار داروهای ضد سرطان هستفاده می شود نیز ممکن هست به محافظت از بافت ها و سلول های سالم در طول درمان کمک کند.

اگر چه شبدر قرمز برای کشتن سلول های سرطانی در شرایط آزمایشگاهی به خوبی عمل کرده هست، اما آزمایش های بالینی بیشتری برروی انسان برای بررسی ایمنی و کارایی این مکمل در درمان سرطان، ضروری هستند. زیرا مواد شبه هستروژن مانند ایزوفلاون ها ممکن هست باعث رشد انواع خاصی از سرطان ها، به ویژه سرطان هایی که بر دستگاه تولید مثل زنان تاثیر می گذارد شوند. سرطان هایی مانند سرطان سینه، سرطان تخمدان یا سرطان رحم.

لذا به زنانی که این نوع از سرطان ها را دارند توصیه می شود که بدون مشورت با متخصص، از مصرف شبدر قرمز بپرهیزند.

علیرغم این که به صورت سنتی از شبدر قرمز برای افزایش شیردهی هستفاده می شده هست، اما هستفاده از این گیاه می تواند در دوران بارداری خطرناک باشد. هیچ دوزی از شبدر قرمز شناخته نشده هست که برای زنان باردار ایمن باشد و بهتر هست در طول تمام مراحل بارداری به طور کامل از مصرف این محصول جلوگیری شود.

شبدر قرمز، اثرات چند گانه ای بر بدن انسان می گذارد و اثرات دقیق آن بر بارداری همچنان در دست تحقیق هست و هنوز به درستی درک نشده هست. شبدر قرمز حاوی ترکیبات شناخته شده ای با عنوان ایزوفلاون ها هست که باعث افزایش تولید هستروژن در بدن انسان می شود. هستروژن تعدادی از فعالیت های بدن زن شامل تخمک گذاری، قاعدگی، بارداری، زایمان و شیردهی را تنظیم می کند. شبدر قرمز می تواند بر این فعالیت ها تأثیر بگذارد و احتمالا منجر به بروز عوارضی در هنگام مادری، بارداری و زایمان شود.

هیچ مطالعه ای ایمنی شبدر قرمز را به عنوان یک افزایش دهنده باروری ارزیابی نمی کند. با این حال، شبدر قرمز ممکن هست اختلالات هورمونی مربوط به مشکلات قاعدگی را درمان کند.

شبدر قرمز، با عوارض جانبی چندگانه ای همراه هست که باید با احتیاط حتی توسط زنان غیر باردار مورد هستفاده قرار می گیرد. شایع ترین شکایات مرتبط با شبدر قرمز شامل سردرد، تهوع، مشکلات گوارشی و بثورات خفیف پوست می شود. علاوه بر این، شبدر قرمز ممکن هست حتی به باروری زن آسیب برساند. بعضی از حیوانات پس از تغذیه از مقادیر زیادی از شکوفه های شبدر قرمز، نابارور می شوند.

 خطرات احتمالی شبدر قرمز در مورد بارداری
از آنجایی که هیچ مطالعه ای، ایمنی شبدر قرمز را در دوران بارداری ارزیابی نمی کند، بیشتر خطرات آن به عنوان تئوری مطرح می شود.شبدر قرمز ممکن هست انقباضات رحم را تحریک کند، منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس شود.

علاوه بر این، این گیاه می تواند تغییراتی در سیستم غدد درون ریز کودک ایجاد کند که منجر به تشکیل غیر طبیعی تشکیلات تولید مثل شود. اثرات هستروژن شبدر قرمز همچنین ممکن هست در شیردهی دخالت داشته باشد، که منجر به مشکلاتی در شیردهی پس از تولد نوزاد می شود.

درباه نویسنده


مریم امینی

تعداد مقالات : ۱۱۲۰

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم