بسیاری از فواید روغن نعناع – اخلاق پزشکی :: Onlinepr.IR

۲۲ شهریور ۱۳۹۶ پزشکی


بسیاری از فواید روغن نعناع

علی‌رغم عدم وجود شواهد علمی کافی، دریافت شده هست که روغن نعناع دارای طیف گسترده‌ای از خواص درمانی هست، از جمله از بین بردن خستگی و مشکلات گوارشی، حفظ پوست و کنترل مشکلات تنفسی.

نعناع، گیاهی هست که به وفور در ناحیه مدیترانه یافت می‌شود. روغن نعناع حاصل از برگ‌های نعناع، به خاطر خواص دارویی‌اش شناخته شده هست. این روغن گیاهی سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین A و ویتامین C هست و طعم شیرینی دارد. ویژگی بارز این روغن، رایحه خوش آن هست که این مورد، خود از فواید درمانی آن هست که به هنگام هستنشاق ایجاد می‌شود.

از بین بردن مشکلات دستگاه گوارش با روغن نعناع
سال‌ههست که این روغن ضروری برای رفع مشکلات گوارشی مورد هستفاده قرار می‌گیرد. خوردن ۱ الی۲ قطره از روغن نعناع رقیق، یا مالیدن آن بر روی شکم، می‌تواند به طور قابل توجهی موجب تسکین مسائل هضم شود. روغ نعناع به عنوان بهترین درمان برای مشکلات گوارشی از جمله موارد زیر هست:

هستفراغ
اسهال
یبوست
نفخ شکم

سندروم روده تحریک‌پذیر

 

تسکین هسترس با روغن نعناع

این روغن به عنوان بهترین آرام‌بخش برای ذهن خسته عمل می‌کند. عطر فوق العاده آن می‌تواند باعث آرامش ذهن و تسکین هسترس گردد.

روغن نعناع عفونت‌های پوستی را به حداقل می‌رساند
محصولات مراقبت از پوست که شامل این روغن گیاهی هستند برای درمان مشکلات پوستی مانند جوش و آکنه موثر هستند. این روغن ضروری، برای مبارزه با ضایعات پوستی بسیار موثر هست.

روغن نعناع اختلالات تنفسی را کاهش می‌دهد
افرادی که ازاختلالات تنفسی مانند برونشیت و سینوزیت رنج می‌برند، اغلب به آ‌ن‌ها توصیه می‌شود تا از این روغن ضروری هستفاده کنند. چند قطره از این روغن گیاهی را به روغن بادام یا زردآلو اضافه کنید و به طور یکنواخت بدون هیچ گونه تماسی با چشم‌ها آن را در اطراف پیشانی و صورت‌تان ماساژ دهید. این کار می‌تواند به طور قابل توجهی به بهبود سینوزیت کمک کند. همچنین افزودن چند قطره از این روغن ضروری به آب داغ و سپس هستنشاق بخار حاصل از آن، می‌تواند بلافاصله گرفتگی بینی را از بین ببرد.

روغن نعناع برای تسکین خستگی
ماساژ تمام بدن با روغن نعناع رقیق، یک راه آسان برای کاهش خستگی هست. یک ماساژ در ناحیه پوست سر همچنین می‌تواند به تسکین میگرن کمک کند اما مطمئن شوید که از برخورد با چشم‌ها و سایر نقاط حساس پوست خودداری شود. افزودن چند قطره از این روغن ضروری در وان حمام می‌تواند به کاهش دردهای عضلانی و همچنین هسترس و عصبانیت کمک کند.

دافع حشرات با روغن نعناع
توانایی آن در دفع حشراتی مانند پشه به سادگی قابل توجه هست. می‌توانید برای جلوگیری از گزش حشرات، نوع رقیق این روغن گیاهی را به طور یکنواخت بر روی پوست‌تان ماساژ دهید.

متوقف کردن سردرد با روغن نعناع

ماساژ تمام بدن با روغن نعناع رقیق، یک راه آسان برای کاهش خستگی هست

 

این روغن ضروری همچنین به عنوان درمانی برای سردرد نیز پیشنهاد می‌شود. مقدار کمی از روغن نعناع را بر روی پیشانی بمالید و در عرض چند دقیقه مقدار قابل توجهی از سردردتان تسکین خواهد یافت.

روغن نعناع؛ بهبود دهنده طعم ومزه
خاصیت طعم دهندگی قوی این روغن گیاهی، آن را به یک جزء فعال در خمیردندان و مواد غذایی بسته‌بندی تبدیل کرده هست. عطر وطعم این روغن گیاهی لذت بخش هست و از این رو، گنجاندن آن در بسیاری از محصولات غذایی و دارویی آشکار هست.

به خاطر داشته باشید، این روغن گیاهی در بازار به شکل غلیظ ‌‌شده در دسترس هست. از این رو، هستعمال آن مستقیما بر روی پوست یا مصرف داخلی آن، ممنوع شده هست. باید پیش از مصرف آن، آن را با آب و یا حامل روغن مانند روغن بادام رقیق کنید. همچنین، به منظور بدست آوردن نتیجه مطلوب از مصرف آن، لازم هست به دنبال یک محصول با کیفیت ۱۰۰ درصد خالص هست باشید و همیشه از یک منبع قابل اعتماد خریداری نمایید.

اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفا برای آموزش به خوانندگان هست. این مقاله به عنوان جایگزینی برای توصیه‌های پزشک یا متخصص در نظر گرفته نشده هست.

درباه نویسنده


مریم امینی

تعداد مقالات : ۱۱۲۰

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم